Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR vadošie pētnieki aicina uz noslēdzošo diskusiju par dabas skaitīšanas ietvaros izstrādāto aizsardzības plānu roņiem Latvijas ūdeņos Baltijas jūrā un Rīgas līcī. Diskusija notiks 28. septembrī plkst.10.00 valsts zinātniskā institūta BIOR konferenču zālē (Lejupes iela 3, Rīga). Ņemot vērā drošības pasākumus, vietu skaits ierobežots un nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni 26111123 vai rakstot uz ilze.dimante@bior.lv.

Lai veicinātu turpmāku cilvēka un roņu līdzāspastāvēšanu, ir izstrādāts plāns, kas ir stratēģisks dokuments. Tā mērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu pelēko un pogaino roņu populācijas aizsardzību Latvijas ūdeņos. Plānā iekļauti iespējamie risinājumi un uzlabojumi dabas aizsardzības un zivsaimniecības vadībā, sabalansējot gan zvejnieku, gan dabas aizstāvju grupu intereses.

Diskusijā tiks pārrunāti aktuālie zvejniecības un dabas aizsardzības jautājumi par roņu populācijas mazināšanu, roņu mazuļu drošību piekrastē, krastā izskaloto roņu iespējamo utilizāciju, kā arī roņu atbaidīšanu un ieguvi zvejas rīku tuvumā.

Plāns tika izstrādāts pēc Dabas aizsardzības pārvaldes pasūtījuma, ņemot vērā pieaugošo roņu populācijas skaitu. Pēdējos gados dramatiski ir pieaudzis roņu izdarīto bojājumu apjoms zvejas rīkiem un zvejnieku lomiem. Zaudējumus rada gan pelēkie, gan pogainie roņi, tomēr Latvijas piekrastē galvenokārt pelēkie roņi veic lielākos postījumus. Pieaugot roņu skaitam, piekrastes zvejniecība atsevišķos novados un periodos ir praktiski pārtraukta, zvejnieki roņus uzskata par kaitniekiem.

Diskusijā piedalīsies valsts zinātniskā institūta BIOR vadošie pētnieki, kas iesaistījušies plāna izstrādē, pārstāvji no Zemkopības unVides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Dabas aizsardzības pārvaldes, zvejnieki un citi interesenti.

Foto: www.lsm.lv